Aircraft N793A Data
2
aircraft records found
N793A
1973 Boeing 727-227, c/n 20774
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 727-227 Search all Boeing 727-227 |
| Year built | 1973 |
| Construction Number (C/N) | 20774 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 134 |
| Number of Engines | 3 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT8D-9A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N793A |
| Mode S (ICAO24) Code | AAC32A |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2000-06-08 |
| Air Worthiness Test | 1973-12-12 |
| Last Action Taken | 2006-09-19 |
| Current Status | seen b/u @ IGM |
| Registration Cancel Date | 2008-11-20 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | CLARK AVIATION HOLDINGS LLC |
| Address |
Naples, FL 341043506 |
N793A
Israel Aircraft Industries ASTRA SPX, c/n 086
Airframe Info
| Manufacturer | Israel Aircraft Industries |
| Model | ASTRA SPX Search all Israel Aircraft Industries ASTRA SPX |
| Construction Number (C/N) | 086 |
| Number of Seats | 14 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N793A |
| Mode S (ICAO24) Code | AAC32A |
| Certification Issued | 1996-12-06 |
| Last Action Taken | 1996-12-06 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1997-01-22 |
Owner
| Registration Type | No-Citizen Corporation |
| Owner | ASTRA JET CORPORATION |
| Address |
Princeton, NJ 085406634 United States |