Aircraft N8003A Data
3
aircraft records found
N8003A
1994 Sikorsky S-70A, c/n 702029
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-70A Search all Sikorsky S-70A |
| Year built | 1994 |
| Construction Number (C/N) | 702029 |
| Number of Seats | 39 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | Ge T700 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N8003A |
| Mode S (ICAO24) Code | AAE49F |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2003-07-09 |
| Air Worthiness Test | 2003-10-03 |
| Last Action Taken | 2003-07-09 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2004-01-28 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | SIKORSKY AIRCRAFT CORP |
| Address |
Stratford, CT 06497 United States |
N8003A
Team Hi-Max, c/n 1930P
Airframe Info
| Manufacturer | Team |
| Model | Hi-Max Search all Team Hi-Max |
| Construction Number (C/N) | 1930P |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N8003A |
| Mode S (ICAO24) Code | AAE49F |
| Certification Issued | 2008-08-27 |
| Last Action Taken | 2008-08-27 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Michigan City, IN 46360 United States |
| Region | Great Lakes |
N8003A
Robinson R22 Beta, c/n 0922
Airframe Info
| Manufacturer | Robinson |
| Model | R22 Beta Search all Robinson R22 Beta |
| Construction Number (C/N) | 0922 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N8003A |
| Mode S (ICAO24) Code | AAE49F |
| Certification Issued | 1994-12-15 |
| Last Action Taken | 1994-12-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1996-09-24 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AIR SUPPORT HELICOPTERS INC |
| Address |
Nashua, NH 03063 United States |