Aircraft N8008V Data
3
aircraft records found
N8008V
1977 Cessna 172N, c/n 172-70251
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172N Search all Cessna 172N |
| Year built | 1977 |
| Construction Number (C/N) | 172-70251 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-320-H2AD |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N8008V |
| Mode S (ICAO24) Code | AAE561 |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2007-11-30 |
Owner
| Owner | Individual |
| Address |
Chino, CA 91710 United States |
N8008V
Hawker Beechcraft Corp C90GTI, c/n LJ-2008
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Beechcraft Corp |
| Model | C90GTI Search all Hawker Beechcraft Corp C90GTI |
| Construction Number (C/N) | LJ-2008 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
Aircraft
| Registration Number | N8008V |
| Mode S (ICAO24) Code | AAE561 |
| Certification Issued | 2011-02-11 |
| Last Action Taken | 2011-02-11 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2011-03-11 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Wells Fargo Bank Northwest Na Trustee |
| Address |
Mac U1228-120 Salt Lake City, UT 84111 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N8008V
Consolidated Aeronautics Inc. LAKE LA-4-200, c/n 1052
Airframe Info
| Manufacturer | Consolidated Aeronautics Inc. |
| Model | LAKE LA-4-200 Search all Consolidated Aeronautics Inc. LAKE LA-4-200 |
| Construction Number (C/N) | 1052 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N8008V |
| Mode S (ICAO24) Code | AAE561 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |