Aircraft N800FR Data
2
aircraft records found
N800FR
2006 Raytheon 390 Premier 1A, c/n RB-165
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon |
| Model | 390 Premier 1A Search all Raytheon 390 Premier 1A |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | RB-165 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams International FJ44-2A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N800FR |
| Mode S (ICAO24) Code | AAE26A |
| Certification Issued | 2006-09-21 |
| Last Action Taken | 2006-09-21 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2010-02-05 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Wells Fargo Bank Northwest Na Trustee |
| Address |
Salt Lake City, UT 84111 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N800FR
2004 Raytheon 390 Premier I, c/n RB-97
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon |
| Model | 390 Premier I Search all Raytheon 390 Premier I |
| Year built | 2004 |
| Construction Number (C/N) | RB-97 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams International FJ44-2A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N800FR |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |