Aircraft N8010S Data
2
aircraft records found
N8010S
2006 Sikorsky S-92A, c/n 920034
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-92A Search all Sikorsky S-92A |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 920034 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | GeneraL Electric CT7-8A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N8010S |
| Mode S (ICAO24) Code | AAE7FD |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 2007-06-01 |
Owner
| Owner | WELLS FARGO BANK NORTHWEST NA TRUSTEE |
| Address |
, United States |
N8010S
Royal Aircraft Factory SE-5A Replica, c/n 077246
Airframe Info
| Manufacturer | Royal Aircraft Factory |
| Model | SE-5A Replica Search all Royal Aircraft Factory SE-5A Replica |
| Construction Number (C/N) | 077246 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N8010S |
| Mode S (ICAO24) Code | AAE7FD |
| Certification Issued | 1982-07-03 |
| Last Action Taken | 1997-05-21 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1999-10-18 |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Polson, MT 59860 United States |
User Comments
Admin, 2005-12-11 05:00:00
Cancel Date: 10/18/1999
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Holland
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Holland