Aircraft N8029W Data
2
aircraft records found
N8029W
2011 Hawker Beechcraft C90GTI, c/n LJ-2029
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Beechcraft |
| Model | C90GTI Search all Hawker Beechcraft C90GTI |
| Year built | 2011 |
| Construction Number (C/N) | LJ-2029 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-135A |
| Also Registered As |
2029
On active service
|
Aircraft
| Registration Number | N8029W |
| Mode S (ICAO24) Code | AAECF3 |
| Last Action Taken | 2011-04-14 |
| Current Status | Registered to Manufacturer |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Hawker Beechcraft Corp |
| Address |
Wichita, KS 67201 United States |
| Region | Central |
N8029W
2004 Heli-Sport CH-7 Kompress, c/n 99
Airframe Info
| Manufacturer | Heli-Sport |
| Model | CH-7 Kompress Search all Heli-Sport CH-7 Kompress |
| Year built | 2004 |
| Construction Number (C/N) | 99 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Rotax SEE BOMBADIER |
Aircraft
| Registration Number | N8029W |
| Mode S (ICAO24) Code | AAECF3 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2004-01-06 |
| Air Worthiness Test | 2004-06-01 |
| Last Action Taken | 2007-01-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2007-03-01 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Austin, TX 787562696 United States |