Aircraft N802A Data
2
aircraft records found
N802A
1968 Cessna O-2A (M337B) Super Skymaster, c/n 337M-0174
Latest photos of N802A
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | O-2A (M337B) Super Skymaster Search all Cessna O-2A (M337B) Super Skymaster |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | 337M-0174 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental IO-360C/D |
| Also Registered As |
68-6885
Withdrawn from service
|
Aircraft
| Registration Number | N802A |
| Mode S (ICAO24) Code | AAE94B |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2003-08-04 |
| Air Worthiness Test | 1992-07-16 |
| Last Action Taken | 2006-07-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Grosse Ile, MI 48138 United States |
| Region | Great Lakes |
N802A
Piper PA-22, c/n 22105
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-22 Search all Piper PA-22 |
| Construction Number (C/N) | 22105 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N802A |
| Mode S (ICAO24) Code | AAE94B |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-11-17 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |