Aircraft N8038A Data
3
aircraft records found
N8038A
1989 Robinson R22 BETA, c/n 1025
Airframe Info
| Manufacturer | Robinson |
| Model | R22 BETA Search all Robinson R22 BETA |
| Year built | 1989 |
| Construction Number (C/N) | 1025 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-320 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N8038A |
| Mode S (ICAO24) Code | AAF073 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1996-01-09 |
| Air Worthiness Test | 1989-05-04 |
| Last Action Taken | 2007-05-15 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Port Orchard, WA 98367 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N8038A
1959 Douglas DC-8-33, c/n 45256 l/n 40
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | DC-8-33 Search all Douglas DC-8-33 |
| Year built | 1959 |
| Construction Number (C/N) | 45256 |
| Line Number (L/N) | 40 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 152 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT4A-11 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N8038A |
| Mode S (ICAO24) Code | AAF073 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N8038A
1953 Cessna 170B, c/n 25727
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 170B Search all Cessna 170B |
| Year built | 1953 |
| Construction Number (C/N) | 25727 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor C145 SERIES |
| Also Registered As |
N3083A
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N8038A |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |