Aircraft N8048W Data
2
aircraft records found
N8048W
1990 Beech B200, c/n BB-1391
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | B200 Search all Beech B200 |
| Year built | 1990 |
| Construction Number (C/N) | BB-1391 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A SER |
| Also Registered As |
D2-ESP
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N8048W |
| Mode S (ICAO24) Code | AAF43E |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 1990-12-14 |
| Last Action Taken | 1991-04-03 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Hawker Beechcraft Corp |
| Address |
Wichita, KS 67201 |
| Region | Central |
N8048W
1989 Robinson R22 Beta, c/n 1080
Airframe Info
| Manufacturer | Robinson |
| Model | R22 Beta Search all Robinson R22 Beta |
| Year built | 1989 |
| Construction Number (C/N) | 1080 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-320-A2B/A2C |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N8048W |
| Mode S (ICAO24) Code | AAF43E |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1989-07-21 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |