Aircraft N8061V Data
4
aircraft records found
N8061V
2003 Cirrus SR22, c/n 0649
Latest photos of N8061V
Airframe Info
| Manufacturer | Cirrus |
| Model | SR22 Search all Cirrus SR22 |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 0649 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO-550 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N8061V |
| Mode S (ICAO24) Code | AAFAB6 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-07-13 |
| Air Worthiness Test | 2003-08-12 |
| Last Action Taken | 2007-07-13 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Cirrus Design Corp |
| Address |
Duluth, MN 55811 United States |
| Region | Great Lakes |
N8061V
1989 Robinson R22 BETA, c/n 1127
Airframe Info
| Manufacturer | Robinson |
| Model | R22 BETA Search all Robinson R22 BETA |
| Year built | 1989 |
| Construction Number (C/N) | 1127 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N8061V |
| Mode S (ICAO24) Code | AAFAB6 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-09-22 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N8061V
1971 De Havilland Canada DHC-6-300 Twin Otter, c/n 294
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-6-300 Twin Otter Search all De Havilland Canada DHC-6-300 Twin Otter |
| Year built | 1971 |
| Construction Number (C/N) | 294 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 16 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-27 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N8061V |
| Mode S (ICAO24) Code | AAFAB6 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N8061V
Bell 206L-1, c/n 45631
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 206L-1 Search all Bell 206L-1 |
| Construction Number (C/N) | 45631 |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N8061V |
| Mode S (ICAO24) Code | AAFAB6 |
| Certification Issued | 2001-04-11 |
| Last Action Taken | 2001-04-11 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2001-04-11 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | JODA LLC |
| Address |
Town & Country, MO 63017 United States |