Aircraft N8068V Data
4
aircraft records found
N8068V
2006 Sikorsky S-92A, c/n 920042
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-92A Search all Sikorsky S-92A |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 920042 |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | Ge CT7 |
Aircraft
| Registration Number | N8068V |
| Mode S (ICAO24) Code | AAFBAB |
| Certification Class | Experimental |
| Air Worthiness Test | 2007-01-06 |
| Last Action Taken | 2006-01-27 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2007-01-24 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | SIKORSKY AIRCRAFT CORP |
| Address |
Stratford, CT 066141385 United States |
N8068V
1999 Gulfstream G-V, c/n 581
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream |
| Model | G-V Search all Gulfstream G-V |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | 581 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 20 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Bmw Rolls BR710-CA-11 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N8068V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Premiere |
| Address |
, United States |
N8068V
Hawker Beechcraft Corp G36, c/n E-3978
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Beechcraft Corp |
| Model | G36 Search all Hawker Beechcraft Corp G36 |
| Construction Number (C/N) | E-3978 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N8068V |
| Mode S (ICAO24) Code | AAFBAB |
| Last Action Taken | 2011-12-07 |
| Current Status | Registered to Manufacturer |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Hawker Beechcraft Corp |
| Address |
Wichita, KS 67201 United States |
| Region | Central |
N8068V
Robinson R22 BETA, c/n 2401
Airframe Info
| Manufacturer | Robinson |
| Model | R22 BETA Search all Robinson R22 BETA |
| Construction Number (C/N) | 2401 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N8068V |
| Mode S (ICAO24) Code | AAFBAB |
| Last Action Taken | 1993-12-21 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1993-12-29 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | ROBINSON HELICOPTER COMPANY |
| Address |
Torrance, CA 90505 |
User Comments
Admin, 2005-12-07 05:00:00
Cancel Date: 12/29/1993
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: South Africa
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: South Africa