Aircraft N808W Data
3
aircraft records found
N808W
1998 Learjet Inc 31A, c/n 31-165
Airframe Info
| Manufacturer | Learjet Inc |
| Model | 31A Search all Learjet Inc 31A |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | 31-165 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Allied Signal TFE 731-2B |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N808W |
| Mode S (ICAO24) Code | AB0189 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2002-07-02 |
| Air Worthiness Test | 1998-11-19 |
| Last Action Taken | 2008-09-16 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Boulder, CO 80301 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N808W
1981 Cessna 560XL, c/n 560-6006
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 560XL Search all Cessna 560XL |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | 560-6006 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 13 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N808W |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N808W
Mitsubishi MU-2B-35, c/n 609
Airframe Info
| Manufacturer | Mitsubishi |
| Model | MU-2B-35 Search all Mitsubishi MU-2B-35 |
| Construction Number (C/N) | 609 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett AiResearch TPE-331-6-251M |
| Also Registered As |
N341MA
De-registered
|
Aircraft
| Registration Number | N808W |
| Mode S (ICAO24) Code | AB0189 |
| Certification Issued | 1985-09-09 |
| Last Action Taken | 1991-01-31 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-04-15 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | CAVENAUGH AVIATION INC |
| Address |
Conroe, TX 77303 |