Aircraft N80GB Data
3
aircraft records found
N80GB
2020 Game Composites GB1 Gamebird, c/n 0015
Airframe Info
| Manufacturer | Game Composites |
| Model | GB1 Gamebird Search all Game Composites GB1 Gamebird |
| Year built | 2020 |
| Construction Number (C/N) | 0015 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming AEIO-580-B1A |
Aircraft
| Registration Number | N80GB |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N80GB
1980 Beech 200 Super King Air, c/n BB-645
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 200 Super King Air Search all Beech 200 Super King Air |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | BB-645 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-42 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N80GB |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1991-01-00 |
Owner
| Owner | Cutter Aviation |
| Address |
Phoenix, Arizona United States |
N80GB
1970 Short SC-7 Skyvan 3M-400, c/n SH.1888
Latest photos of N80GB
Airframe Info
| Manufacturer | Short |
| Model | SC-7 Skyvan 3M-400 Search all Short SC-7 Skyvan 3M-400 |
| Year built | 1970 |
| Construction Number (C/N) | SH.1888 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 20 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Honeywell TPE331-2-201A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N80GB |
| Mode S (ICAO24) Code | AAE01C |
| Certification Issued | 2003-01-17 |
| Last Action Taken | 2006-01-17 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Gb Airlink Inc |
| Address |
Fort Lauderdale, FL 33315 United States |
| Region | Southern |
User Comments
Miguel SUñé, 2006-04-15 04:00:00
I fly this Airplaine during de Malvinas´s war 1982.