Aircraft N8100A Data
2
aircraft records found
N8100A
2003 Bell 407, c/n 53586
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 407 Search all Bell 407 |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 53586 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce 250-C47B |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N8100A |
| Mode S (ICAO24) Code | AB0BB5 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2004-01-07 |
| Air Worthiness Test | 2007-12-27 |
| Last Action Taken | 2007-01-16 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Sky Leasing Llc |
| Address |
Bozeman, MT 59719 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N8100A
1990 De Havilland Canada DHC-8-102, c/n 225
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-8-102 Search all De Havilland Canada DHC-8-102 |
| Year built | 1990 |
| Construction Number (C/N) | 225 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 39 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW120A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N8100A |
| Mode S (ICAO24) Code | AB0BB5 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2015-09-16 |
Owner
| Owner | Dynamic Avlease Incorporated |
| Address |
Bridgewater, Virginia 22812 United States |