Aircraft N8100V Data
2
aircraft records found
N8100V
1985 De Havilland Canada DHC-8-102, c/n 024
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-8-102 Search all De Havilland Canada DHC-8-102 |
| Year built | 1985 |
| Construction Number (C/N) | 024 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 39 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW120A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N8100V |
| Mode S (ICAO24) Code | AB0BC8 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2009-05-20 |
Owner
| Owner | Dynamic Avlease Incorporated |
| Address |
Bridgewater, Virginia 22812 United States |
N8100V
1968 Cessna 188, c/n 188-0350
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 188 Search all Cessna 188 |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | 188-0350 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor O-470 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N8100V |
| Mode S (ICAO24) Code | AB0BC8 |
| Certification Class | Multiple |
| Certification Issued | 1972-09-29 |
| Air Worthiness Test | 1969-05-21 |
| Last Action Taken | 2006-02-21 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-03-25 |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Pauls Valley, OK 73075 United States |
| Region | Southwestern |