Aircraft N8112A Data
2
aircraft records found
N8112A
1957 Grumman S-2A Tracker, c/n 336
Latest photos of N8112A
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman |
| Model | S-2A Tracker Search all Grumman S-2A Tracker |
| Year built | 1957 |
| Construction Number (C/N) | 336 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Wright R-1820-82 Cyclone radial |
| Also Registered As |
136427
To MASDC on July 21, 1978
|
Aircraft
| Registration Number | N8112A |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N8112A
Piper PA-32R-301, c/n 32R8013004
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-32R-301 Search all Piper PA-32R-301 |
| Construction Number (C/N) | 32R8013004 |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N8112A |
| Mode S (ICAO24) Code | AB0FB2 |
| Certification Issued | 1991-12-12 |
| Last Action Taken | 1991-12-12 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-12-12 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Piedmont, OK 73078 |