Aircraft N8139K Data
3
aircraft records found
N8139K
2003 Cirrus SR22, c/n 0662
Airframe Info
| Manufacturer | Cirrus |
| Model | SR22 Search all Cirrus SR22 |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 0662 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO-550 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N8139K |
| Mode S (ICAO24) Code | AB181E |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-06-12 |
| Air Worthiness Test | 2003-08-28 |
| Last Action Taken | 2008-06-12 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Custom Machining Services Inc |
| Address |
Valparaiso, IN 46383 United States |
| Region | Great Lakes |
N8139K
Schweizer G-164B Ag-Cat B, c/n 582B
Airframe Info
| Manufacturer | Schweizer |
| Model | G-164B Ag-Cat B Search all Schweizer G-164B Ag-Cat B |
| Construction Number (C/N) | 582B |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N8139K |
| Mode S (ICAO24) Code | AB181E |
| Last Action Taken | 1998-07-21 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1998-08-07 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Trinidad, Uruguay |
N8139K
Beech B300, c/n FL111
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | B300 Search all Beech B300 |
| Construction Number (C/N) | FL111 |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N8139K |
| Mode S (ICAO24) Code | AB181E |
| Certification Issued | 1995-10-18 |
| Last Action Taken | 1995-10-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1995-11-03 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | RANGEFLYERS INC |
| Address |
Wichita, KS 672075100 United States |