Aircraft N8140V Data
4
aircraft records found
N8140V
2003 Cirrus SR22, c/n 0677
Airframe Info
| Manufacturer | Cirrus |
| Model | SR22 Search all Cirrus SR22 |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 0677 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO-550 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N8140V |
| Mode S (ICAO24) Code | AB1AA4 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2006-10-30 |
| Air Worthiness Test | 2003-09-16 |
| Last Action Taken | 2007-08-31 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Sacramento, CA 95826 United States |
| Region | Western-Pacific |
N8140V
1964 Boeing 727-077, c/n 18743 l/n 78
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 727-077 Search all Boeing 727-077 |
| Year built | 1964 |
| Construction Number (C/N) | 18743 |
| Line Number (L/N) | 78 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 3 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT8D-7B |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N8140V |
| Current Status | Deregistered |
| Delivery Date | 1989-05-01 |
| Registration Cancel Date | 1989-05-30 |
Owner
| Owner | Corsair |
| Address |
, United States |
N8140V
Beech A36, c/n E2616
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | A36 Search all Beech A36 |
| Construction Number (C/N) | E2616 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N8140V |
| Mode S (ICAO24) Code | AB1AA4 |
| Last Action Taken | 1997-02-27 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1997-04-07 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | SUMMERFIELD MANAGEMENT GROUP INC |
| Address |
Englewood, CO 80112 United States |
N8140V
Cessna A188, c/n 1880390
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | A188 Search all Cessna A188 |
| Construction Number (C/N) | 1880390 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N8140V |
| Mode S (ICAO24) Code | AB1AA4 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |