Aircraft N8149W Data
3
aircraft records found
N8149W
2003 Cirrus SR22, c/n 0695
Latest photos of N8149W
Airframe Info
| Manufacturer | Cirrus |
| Model | SR22 Search all Cirrus SR22 |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 0695 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO-550 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N8149W |
| Mode S (ICAO24) Code | AB1BE0 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2003-11-18 |
| Air Worthiness Test | 2003-10-01 |
| Last Action Taken | 2006-11-21 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Shiriki Llc |
| Address |
Yorklyn, DE 19736 United States |
| Region | Eastern |
N8149W
2003 Cirrus SR22, c/n 0695
Airframe Info
| Manufacturer | Cirrus |
| Model | SR22 Search all Cirrus SR22 |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 0695 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental IO-550 rated at 310 hp |
Aircraft
| Registration Number | N8149W |
| Mode S (ICAO24) Code | AB1BE0 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2016-10-05 |
Owner
| Owner | Phillip Lowther |
| Address |
exington, Kentucky 40513 United States |
N8149W
Piper PA-28-161, c/n 28-8016256
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28-161 Search all Piper PA-28-161 |
| Construction Number (C/N) | 28-8016256 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N8149W |
| Mode S (ICAO24) Code | AB1BE0 |
| Certification Issued | 1996-02-23 |
| Last Action Taken | 1999-02-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2000-07-06 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | TROUTDALE AIRCRAFT LEASING COMPANY |
| Address |
Troutdale, OR 970609524 United States |