Aircraft N8155A Data
3
aircraft records found
N8155A
1975 Cessna T310R, c/n 310R0025
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T310R Search all Cessna T310R |
| Year built | 1975 |
| Construction Number (C/N) | 310R0025 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor TSIO-520 SER |
Aircraft
| Registration Number | N8155A |
| Mode S (ICAO24) Code | AB1EF7 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2009-03-03 |
| Air Worthiness Test | 1998-08-11 |
| Last Action Taken | 2009-03-03 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Rv Air Llc |
| Address |
Woodlake, CA 93286 United States |
| Region | Western-Pacific |
N8155A
Cessna T-310P, c/n 310P0032
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T-310P Search all Cessna T-310P |
| Construction Number (C/N) | 310P0032 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N8155A |
| Mode S (ICAO24) Code | AB1EF7 |
| Certification Issued | 1989-04-17 |
| Last Action Taken | 1992-12-23 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1993-10-26 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | BARRON THOMAS AVN INC |
| Address |
Las Vegas, NM 87701 |
N8155A
Piper PA-28-181, c/n 288090235
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28-181 Search all Piper PA-28-181 |
| Construction Number (C/N) | 288090235 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N8155A |
| Mode S (ICAO24) Code | AB1EF7 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |