Aircraft N8166A Data
2
aircraft records found
N8166A
1960 Douglas DC-8-33, c/n 45269
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | DC-8-33 Search all Douglas DC-8-33 |
| Year built | 1960 |
| Construction Number (C/N) | 45269 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 152 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT4A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N8166A |
| Mode S (ICAO24) Code | AB22D1 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N8166A
Bellanca 7ECA, c/n 889-73
Airframe Info
| Manufacturer | Bellanca |
| Model | 7ECA Search all Bellanca 7ECA |
| Construction Number (C/N) | 889-73 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N8166A |
| Mode S (ICAO24) Code | AB22D1 |
| Certification Issued | 1999-06-28 |
| Last Action Taken | 2008-06-17 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Aiken, SC 29801 United States |
| Region | Southern |