Aircraft N81DH Data
2
aircraft records found
N81DH
2000 Aviat A-1B, c/n 2064
Airframe Info
| Manufacturer | Aviat |
| Model | A-1B Search all Aviat A-1B |
| Year built | 2000 |
| Construction Number (C/N) | 2064 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O&VO-360 SER |
Aircraft
| Registration Number | N81DH |
| Mode S (ICAO24) Code | AB0756 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2000-05-25 |
| Air Worthiness Test | 2000-02-29 |
| Last Action Taken | 2008-04-15 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Kennewick, WA 99336 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N81DH
De Havilland DH-82A, c/n 82720
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland |
| Model | DH-82A Search all De Havilland DH-82A |
| Construction Number (C/N) | 82720 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | De Havilland Gipsy Major 1 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N81DH |
| Mode S (ICAO24) Code | AB0756 |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1990-05-14 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
User contributed data
| Serial Number (c/n) | 82720 (by Admin on 2012-10-06 18:57:34) |
| Model | DH-82A Tiger Moth II (by Admin on 2012-10-06 18:57:34) |
| Manufacturer | De Havilland (by Admin on 2012-10-06 18:57:34) |
| Model | DH-82A (by Admin on 2012-10-06 19:08:16) |