Aircraft N823SB Data
2
aircraft records found
N823SB
1975 Rockwell 690A, c/n 11304
Latest photos of N823SB
Airframe Info
| Manufacturer | Rockwell |
| Model | 690A Search all Rockwell 690A |
| Year built | 1975 |
| Construction Number (C/N) | 11304 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Airesearch TPE331-5&6SER |
Aircraft
| Registration Number | N823SB |
| Mode S (ICAO24) Code | AB3D92 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2002-04-02 |
| Air Worthiness Test | 2001-06-01 |
| Last Action Taken | 2008-05-20 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Government |
| Owner | San Bernardino County Sheriffs Department |
| Address |
Rialto, CA 92376 United States |
| Region | Western-Pacific |
N823SB
1966 Beech U-21A Ute, c/n LM-16
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | U-21A Ute Search all Beech U-21A Ute |
| Year built | 1966 |
| Construction Number (C/N) | LM-16 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
66-18015
Withdrawn from service
|
Aircraft
| Registration Number | N823SB |
| Mode S (ICAO24) Code | AB3D92 |
| Certification Issued | 1996-05-16 |
| Last Action Taken | 1996-05-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1997-12-01 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | CENTURION INVESTMENTS INC DBA |
| Address |
Saint Louis, MO 631321610 United States |