Aircraft N8242A Data
3
aircraft records found
N8242A
1982 Piper PA-34-220T Seneca III, c/n 348233174
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-34-220T Seneca III Search all Piper PA-34-220T Seneca III |
| Year built | 1982 |
| Construction Number (C/N) | 348233174 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental TSIO-360-KB |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N8242A |
| Mode S (ICAO24) Code | AB4256 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-07-14 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N8242A
1980 Piper PA-32-301, c/n 32-8006075
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-32-301 Search all Piper PA-32-301 |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 32-8006075 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-540-K1G5 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N8242A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N8242A
Bell 206B, c/n 4503
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 206B Search all Bell 206B |
| Construction Number (C/N) | 4503 |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N8242A |
| Mode S (ICAO24) Code | AB4256 |
| Certification Issued | 1999-02-08 |
| Last Action Taken | 1999-02-08 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1999-05-25 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | BELL HELICOPTER TEXTRON INC |
| Address |
Fort Worth, TX 761010482 United States |