Aircraft N8246A Data
3
aircraft records found
N8246A
1997 Head Balloons AX9 118, c/n 235
Airframe Info
| Manufacturer | Head Balloons |
| Model | AX9 118 Search all Head Balloons AX9 118 |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | 235 |
| Aircraft Type | Balloon |
| Number of Seats | 1 |
| Engine Type | None |
| Engine Manufacturer and Model | None NONE |
Aircraft
| Registration Number | N8246A |
| Mode S (ICAO24) Code | AB42E2 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2004-12-02 |
| Air Worthiness Test | 1997-06-01 |
| Last Action Taken | 2007-12-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Hollywood, FL 33024 United States |
| Region | Southern |
N8246A
Cessna 170B, c/n 25098
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 170B Search all Cessna 170B |
| Construction Number (C/N) | 25098 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N8246A |
| Mode S (ICAO24) Code | AB42E2 |
| Current Status | Exported to Australia |
| Delivery Date | 1953-03-18 |
| Registration Cancel Date | 1953-06-26 |
Owner
| Owner | Board of Foreign Missions |
| Address |
Columbus, Ohio 44622 United States |
N8246A
Piper PA-32R-301 Saratoga SP, c/n 32R-8313030
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-32R-301 Saratoga SP Search all Piper PA-32R-301 Saratoga SP |
| Construction Number (C/N) | 32R-8313030 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
F-GGZN
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N8246A |
| Mode S (ICAO24) Code | AB42E2 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |