Aircraft N824GB Data
2
aircraft records found
N824GB
2003 Raytheon Aircraft Company 400A, c/n RK-371
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon Aircraft Company |
| Model | 400A Search all Raytheon Aircraft Company 400A |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | RK-371 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | P&w Canada JT15D 5 SER |
| Also Registered As |
N72NE
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N824GB |
| Mode S (ICAO24) Code | AB404F |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-10-26 |
| Air Worthiness Test | 2005-09-12 |
| Last Action Taken | 2007-10-26 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Wells Fargo Bank Northwest Na Trustee |
| Address |
Mac U1228-120 Salt Lake City, UT 84111 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N824GB
1976 Great Lakes 2T-1A-2, c/n 0728
Airframe Info
| Manufacturer | Great Lakes |
| Model | 2T-1A-2 Search all Great Lakes 2T-1A-2 |
| Year built | 1976 |
| Construction Number (C/N) | 0728 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming I0360 SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N824GB |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Gary Thompson |
| Address |
Lake Tahoe, California United States |