Aircraft N8261V Data
3
aircraft records found
N8261V
1992 Beech A36, c/n E-2691
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | A36 Search all Beech A36 |
| Year built | 1992 |
| Construction Number (C/N) | E-2691 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO-550 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N8261V |
| Mode S (ICAO24) Code | AB49B4 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1999-12-30 |
| Air Worthiness Test | 1992-01-20 |
| Last Action Taken | 2006-03-21 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Jason Air Inc |
| Address |
Wolfeboro, NH 03894 United States |
| Region | New England |
N8261V
1980 Piper PA-34-200T Seneca II, c/n 34-8070352
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-34-200T Seneca II Search all Piper PA-34-200T Seneca II |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 34-8070352 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental O-200-A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N8261V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N8261V
Piper PA-34-200T, c/n 348070352
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-34-200T Search all Piper PA-34-200T |
| Construction Number (C/N) | 348070352 |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N8261V |
| Mode S (ICAO24) Code | AB49B4 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1988-06-03 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |