Aircraft N8277V Data
6
aircraft records found
N8277V
2002 Boeing 737-8Z9, c/n 30420 l/n 1100
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 737-8Z9 Search all Boeing 737-8Z9 |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | 30420 |
| Line Number (L/N) | 1100 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | CFM International CFM56-7B2 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N8277V |
| Current Status | Test registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N8277V
1983 Boeing 767-2Q4, c/n 22921
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 767-2Q4 Search all Boeing 767-2Q4 |
| Year built | 1983 |
| Construction Number (C/N) | 22921 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 252 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CF6-80A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N8277V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N8277V
1982 Boeing 747-357, c/n 22704
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 747-357 Search all Boeing 747-357 |
| Year built | 1982 |
| Construction Number (C/N) | 22704 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 490 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT9D-7R4G2 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N8277V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N8277V
1978 Boeing 747-2J9F, c/n 21507 l/n 340
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 747-2J9F Search all Boeing 747-2J9F |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 21507 |
| Line Number (L/N) | 340 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT9D-7F |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N8277V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N8277V
1977 Boeing 737-2C9, c/n 21443 l/n 501
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 737-2C9 Search all Boeing 737-2C9 |
| Year built | 1977 |
| Construction Number (C/N) | 21443 |
| Line Number (L/N) | 501 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 149 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT8D-15 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N8277V |
| Current Status | Test registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
Boeing corp. , United States |
N8277V
1975 Boeing 737-229, c/n 21176
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 737-229 Search all Boeing 737-229 |
| Year built | 1975 |
| Construction Number (C/N) | 21176 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT8D-15A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N8277V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |