Aircraft N8279V Data
3
aircraft records found
N8279V
1983 Boeing 747-344, c/n 22970
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 747-344 Search all Boeing 747-344 |
| Year built | 1983 |
| Construction Number (C/N) | 22970 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT9D-7R4G2 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N8279V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N8279V
1983 Boeing 747-312, c/n 23026
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 747-312 Search all Boeing 747-312 |
| Year built | 1983 |
| Construction Number (C/N) | 23026 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 495 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT9D-7R4G2 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N8279V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N8279V
1975 Boeing 747-206B, c/n 21111 l/n 276
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 747-206B Search all Boeing 747-206B |
| Year built | 1975 |
| Construction Number (C/N) | 21111 |
| Line Number (L/N) | 276 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 495 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT9D-7 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N8279V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |