Aircraft N8280K Data
3
aircraft records found
N8280K
1941 Nakajima A6M2 Model 21, c/n 1498
Latest photos of N8280K
Airframe Info
| Manufacturer | Nakajima |
| Model | A6M2 Model 21 Search all Nakajima A6M2 Model 21 |
| Year built | 1941 |
| Construction Number (C/N) | 1498 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | P & W R-1830 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N8280K |
| Mode S (ICAO24) Code | AB50F5 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2011-03-18 |
| Air Worthiness Test | 2004-07-28 |
| Last Action Taken | 2011-03-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Last Samurai Llc |
| Address |
Dover, DE 19901 United States |
| Region | Eastern |
N8280K
Beech C90A, c/n LJ1359
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C90A Search all Beech C90A |
| Construction Number (C/N) | LJ1359 |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N8280K |
| Mode S (ICAO24) Code | AB50F5 |
| Certification Issued | 1995-01-18 |
| Last Action Taken | 1995-01-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1995-06-22 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | TRANSAIR USA INC |
| Address |
Wichita, KS 67278 |
N8280K
Universal Stinson 108-1, c/n 1081280
Airframe Info
| Manufacturer | Universal Stinson |
| Model | 108-1 Search all Universal Stinson 108-1 |
| Construction Number (C/N) | 1081280 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N8280K |
| Mode S (ICAO24) Code | AB50F5 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-12-07 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |