Aircraft N8286V Data
3
aircraft records found
N8286V
1983 Boeing 767-2Q4, c/n 22923
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 767-2Q4 Search all Boeing 767-2Q4 |
| Year built | 1983 |
| Construction Number (C/N) | 22923 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 252 |
| Number of Engines | 2 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N8286V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N8286V
1980 Boeing 737-2A1, c/n 22602
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 737-2A1 Search all Boeing 737-2A1 |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 22602 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT8D-17 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N8286V |
| Current Status | Manufacturer's registration |
| Delivery Date | 1980-10-17 |
Owner
| Owner | Boeing Aircraft Company |
| Address |
Renton, Washington 98057 United States |
N8286V
1978 Boeing 747SR-81, c/n 21604 l/n 346
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 747SR-81 Search all Boeing 747SR-81 |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 21604 |
| Line Number (L/N) | 346 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CF6-45A2 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N8286V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |