Aircraft N8287V Data
2
aircraft records found
N8287V
1982 Boeing 767-277, c/n 22694
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 767-277 Search all Boeing 767-277 |
| Year built | 1982 |
| Construction Number (C/N) | 22694 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 255 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CF6-80A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N8287V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N8287V
1974 Boeing 747-233B, c/n 20977
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 747-233B Search all Boeing 747-233B |
| Year built | 1974 |
| Construction Number (C/N) | 20977 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT9D-7J |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N8287V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |