Aircraft N8296V Data
3
aircraft records found
N8296V
1983 Boeing 747-344, c/n 22971 l/n 578
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 747-344 Search all Boeing 747-344 |
| Year built | 1983 |
| Construction Number (C/N) | 22971 |
| Line Number (L/N) | 578 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT9D-7R4G2 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N8296V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N8296V
1982 Boeing 747-256B, c/n 22764 l/n 554
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 747-256B Search all Boeing 747-256B |
| Year built | 1982 |
| Construction Number (C/N) | 22764 |
| Line Number (L/N) | 554 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT9D-7Q3 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N8296V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N8296V
1980 Boeing 747-238B, c/n 22614 l/n 464
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 747-238B Search all Boeing 747-238B |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 22614 |
| Line Number (L/N) | 464 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce RB211-524D4 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N8296V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |