Aircraft N82A Data
4
aircraft records found
N82A
2016 Gulfstream G-VI (G650ER), c/n 6188
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream |
| Model | G-VI (G650ER) Search all Gulfstream G-VI (G650ER) |
| Year built | 2016 |
| Construction Number (C/N) | 6188 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls Royce BR 700 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N82A |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | US BANK N A TRUSTEE |
| Address |
, United States |
N82A
2005 Gulfstream Aerospace GIV-X (G450), c/n 4032
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream Aerospace |
| Model | GIV-X (G450) Search all Gulfstream Aerospace GIV-X (G450) |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 4032 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 22 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-royc TAY 611SER |
Aircraft
| Registration Number | N82A |
| Mode S (ICAO24) Code | AB2E82 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2009-01-05 |
| Air Worthiness Test | 2005-11-02 |
| Last Action Taken | 2009-01-08 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | U S Bank Na Trustee |
| Address |
Wilmington, DE 19801 United States |
| Region | Eastern |
N82A
1981 Gulfstream American G-1159A, c/n 342
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream American |
| Model | G-1159A Search all Gulfstream American G-1159A |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | 342 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 21 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N82A |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1987-10-01 |
Owner
| Owner | Prudential Insurance Company of America |
| Address |
Newark, New Jersey United States |
N82A
1969 Dassault Falcon (Mystere) 20D, c/n 205
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Falcon (Mystere) 20D Search all Dassault Falcon (Mystere) 20D |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | 205 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 14 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CF700 |
| Also Registered As |
N961AA
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N82A |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1974-09-00 |
Owner
| Owner | Anaconda Company |
| Address |
New York City, New York United States |