Aircraft N8320A Data
3
aircraft records found
N8320A
1995 Robinson R22 Beta, c/n 2510
Latest photos of N8320A
Airframe Info
| Manufacturer | Robinson |
| Model | R22 Beta Search all Robinson R22 Beta |
| Year built | 1995 |
| Construction Number (C/N) | 2510 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-320 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N8320A |
| Mode S (ICAO24) Code | AB6221 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1995-05-22 |
| Air Worthiness Test | 1995-03-03 |
| Last Action Taken | 2007-05-15 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Hayward, CA 94542 United States |
| Region | Western-Pacific |
N8320A
Piper PA-28RT-201, c/n 28R8118048
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28RT-201 Search all Piper PA-28RT-201 |
| Construction Number (C/N) | 28R8118048 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N8320A |
| Mode S (ICAO24) Code | AB6221 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1988-04-01 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N8320A
Cessna 170B, c/n 0000000
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 170B Search all Cessna 170B |
| Construction Number (C/N) | 0000000 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental O-300 |
Aircraft
| Registration Number | N8320A |
| Current Status | De-registered (destroyed) circ |
Owner
| Owner | Brockton Flying Club (Mass.) |
| Address |
, United States |