Aircraft N837A Data
3
aircraft records found
N837A
1958 Pilatus P3-05, c/n 475-24
Airframe Info
| Manufacturer | Pilatus |
| Model | P3-05 Search all Pilatus P3-05 |
| Year built | 1958 |
| Construction Number (C/N) | 475-24 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Ama/expr UNKNOWN ENG |
| Also Registered As |
A-837
On US civil register
|
Aircraft
| Registration Number | N837A |
| Mode S (ICAO24) Code | AB725B |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 1998-01-17 |
| Air Worthiness Test | 1992-07-22 |
| Last Action Taken | 2007-01-16 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Matterhorn Aviation Llc |
| Address |
Santa Teresa, NM 88008 United States |
| Region | Southwestern |
N837A
1951 Piper PA-22, c/n 22-137
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-22 Search all Piper PA-22 |
| Year built | 1951 |
| Construction Number (C/N) | 22-137 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Textron Lycoming O-290 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N837A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N837A
Piper PA-22, c/n 22137
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-22 Search all Piper PA-22 |
| Construction Number (C/N) | 22137 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N837A |
| Mode S (ICAO24) Code | AB725B |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1988-07-27 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |