Aircraft N83GB Data
3
aircraft records found
N83GB
2008 Cessna 560XL Citation XLS, c/n 560-5756
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 560XL Citation XLS Search all Cessna 560XL Citation XLS |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 560-5756 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW545B |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N83GB |
| Mode S (ICAO24) Code | AB5699 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2018-03-23 |
Owner
| Owner | Excel 5 Llc |
| Address |
Carmel, Indiana 46032 United States |
N83GB
1996 Revolution Mini-500, c/n 0234
Airframe Info
| Manufacturer | Revolution |
| Model | Mini-500 Search all Revolution Mini-500 |
| Year built | 1996 |
| Construction Number (C/N) | 0234 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Bombardier ROTAX (ALL) |
Aircraft
| Registration Number | N83GB |
| Mode S (ICAO24) Code | AB5699 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 1998-03-05 |
| Air Worthiness Test | 1998-05-07 |
| Last Action Taken | 2007-02-20 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Miranda, SD 57438 United States |
| Region | Great Lakes |
N83GB
Glaser-Dirks DG-100, c/n E133G101
Airframe Info
| Manufacturer | Glaser-Dirks |
| Model | DG-100 Search all Glaser-Dirks DG-100 |
| Construction Number (C/N) | E133G101 |
| Number of Seats | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N83GB |
| Mode S (ICAO24) Code | AB5699 |
| Certification Issued | 1989-05-16 |
| Last Action Taken | 1989-05-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-05-28 |
Owner
| Registration Type | Partnership |
| Address |
St Paul, MN 55104 |