Aircraft N844K Data
3
aircraft records found
N844K
1930 Great Lakes 2T-1A, c/n 91
Airframe Info
| Manufacturer | Great Lakes |
| Model | 2T-1A Search all Great Lakes 2T-1A |
| Year built | 1930 |
| Construction Number (C/N) | 91 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Fairchild 6-440 SERIES |
| Also Registered As |
F-AYGL
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N844K |
| Mode S (ICAO24) Code | AB8F96 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 1978-07-11 |
| Air Worthiness Test | 1980-07-23 |
| Last Action Taken | 2007-10-17 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Sonoma, CA 95476 United States |
| Region | Western-Pacific |
N844K
Beech E18S, c/n BA207
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | E18S Search all Beech E18S |
| Construction Number (C/N) | BA207 |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N844K |
| Mode S (ICAO24) Code | AB8F96 |
| Certification Issued | 1963-05-28 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1965-04-28 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Clarksburg, WV 26301 |
| Region | Eastern |
N844K
Great Lakes 2T-1A, c/n 108
Airframe Info
| Manufacturer | Great Lakes |
| Model | 2T-1A Search all Great Lakes 2T-1A |
| Construction Number (C/N) | 108 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N844K |
| Mode S (ICAO24) Code | AB8F96 |
| Certification Issued | 1932-04-15 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1933-03-06 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Pomona, CA 91765 |
| Region | Western-Pacific |