Aircraft N845MC Data
3
aircraft records found
N845MC
2008 Cessna T182T, c/n T18208845
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T182T Search all Cessna T182T |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | T18208845 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TIO-540-AK1A |
Aircraft
| Registration Number | N845MC |
| Mode S (ICAO24) Code | AB9382 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-08-02 |
| Air Worthiness Test | 2008-05-22 |
| Last Action Taken | 2011-08-02 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Northville, MI 48167 United States |
| Region | Great Lakes |
N845MC
2008 Cessna T182T, c/n T18208845
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T182T Search all Cessna T182T |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | T18208845 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TIO-540-AK1A |
Aircraft
| Registration Number | N845MC |
| Mode S (ICAO24) Code | AB9382 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2016-02-16 |
Owner
| Owner | Robert N. La Torre Incorporated |
| Address |
Rancho Mirage, California 92270 United States |
N845MC
1978 Beech E90 King Air, c/n LW-283
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | E90 King Air Search all Beech E90 King Air |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | LW-283 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N845MC |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1985-07-11 |
Owner
| Owner | Tidewater Aero Associates Incorporated |
| Address |
Norfolk, Virginia United States |