Aircraft N84V Data
5
aircraft records found
N84V
2003 Lancair Legacy, c/n L2K-190
Airframe Info
| Manufacturer | Lancair |
| Model | Legacy Search all Lancair Legacy |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | L2K-190 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO-550 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N84V |
| Mode S (ICAO24) Code | AB7F5B |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2010-08-11 |
| Air Worthiness Test | 2003-09-19 |
| Last Action Taken | 2010-08-11 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Mccook, NE 69001 United States |
| Region | Central |
N84V
2000 Rudolph Gary RUDOLPH VENTURE, c/n 74
Airframe Info
| Manufacturer | Rudolph Gary |
| Model | RUDOLPH VENTURE Search all Rudolph Gary RUDOLPH VENTURE |
| Year built | 2000 |
| Construction Number (C/N) | 74 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO-550 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N84V |
| Mode S (ICAO24) Code | AB7F5B |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2000-11-30 |
| Air Worthiness Test | 2000-10-25 |
| Last Action Taken | 2000-11-30 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2003-02-26 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Grass Valley, CA 959458434 United States |
N84V
1978 Grumman G-1159 Gulfstream II, c/n 219
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman |
| Model | G-1159 Gulfstream II Search all Grumman G-1159 Gulfstream II |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 219 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 22 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Spey 511 |
| Also Registered As |
N74RT
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N84V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | El Paso Natural Gas Company |
| Address |
El Paso, Texas United States |
N84V
1978 Grumman G-1159 Gulfstream II, c/n 219
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman |
| Model | G-1159 Gulfstream II Search all Grumman G-1159 Gulfstream II |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 219 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Spey 511 |
Aircraft
| Registration Number | N84V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | El Paso Natural Gas Company |
| Address |
, Texas United States |
N84V
1974 Dassault Falcon (Mystere) 20E, c/n 302
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Falcon (Mystere) 20E Search all Dassault Falcon (Mystere) 20E |
| Year built | 1974 |
| Construction Number (C/N) | 302 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CF700 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N84V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |