Aircraft N8511K Data
2
aircraft records found
N8511K
2016 Boeing 737-8H4, c/n 36670 l/n 6178
Latest photos of N8511K
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 737-8H4 Search all Boeing 737-8H4 |
| Year built | 2016 |
| Construction Number (C/N) | 36670 |
| Line Number (L/N) | 6178 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 175 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | CFM International CFM56-7B27E/F |
Aircraft
| Registration Number | N8511K |
| Mode S (ICAO24) Code | ABAD94 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2016-11-01 |
Owner
| Owner | Southwest Airlines |
| Address |
Dallas, TX United States |
N8511K
Bensen BENSEN B-8M, c/n 1 (N8511K)
Airframe Info
| Manufacturer | Bensen |
| Model | BENSEN B-8M Search all Bensen BENSEN B-8M |
| Construction Number (C/N) | 1 (N8511K) |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N8511K |
| Mode S (ICAO24) Code | ABAD94 |
| Certification Issued | 1981-01-24 |
| Last Action Taken | 1984-06-15 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1984-06-08 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Denver, CO 80239 United States |