Aircraft N8515G Data
2
aircraft records found
N8515G
2004 Air Tractor Inc AT-802A, c/n 802A-0180
Airframe Info
| Manufacturer | Air Tractor Inc |
| Model | AT-802A Search all Air Tractor Inc AT-802A |
| Year built | 2004 |
| Construction Number (C/N) | 802A-0180 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w PT6A SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N8515G |
| Mode S (ICAO24) Code | ABAE1D |
| Certification Class | Restricted |
| Certification Issued | 2011-07-18 |
| Air Worthiness Test | 2004-06-07 |
| Last Action Taken | 2011-07-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | County Line Flying Service Inc |
| Address |
Coy, AR 72037 United States |
| Region | Southwestern |
N8515G
Cessna 340A, c/n 340A0701
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 340A Search all Cessna 340A |
| Construction Number (C/N) | 340A0701 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N8515G |
| Mode S (ICAO24) Code | ABAE1D |
| Certification Issued | 1994-09-14 |
| Last Action Taken | 1994-09-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1995-09-13 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | VAN BORTEL AIRCRAFT INC |
| Address |
Arlington, TX 76018 United States |