Aircraft N8516V Data
2
aircraft records found
N8516V
Air Tractor AT-502B, c/n 502B-0674
Airframe Info
| Manufacturer | Air Tractor |
| Model | AT-502B Search all Air Tractor AT-502B |
| Construction Number (C/N) | 502B-0674 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
Aircraft
| Registration Number | N8516V |
| Mode S (ICAO24) Code | ABAE4D |
| Last Action Taken | 2003-10-07 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2003-10-07 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | TRADELINK INC |
| Address |
Roanoke, TX 762625787 United States |
User Comments
Admin, 2006-05-13 04:00:00
Cancel Date: 10/07/2003
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Argentina
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Argentina
N8516V
Rockwell S-2R-600 Thrush Commander, c/n 2276R
Airframe Info
| Manufacturer | Rockwell |
| Model | S-2R-600 Thrush Commander Search all Rockwell S-2R-600 Thrush Commander |
| Construction Number (C/N) | 2276R |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N8516V |
| Mode S (ICAO24) Code | ABAE4D |
| Current Status | De-Registered |
| Registration Cancel Date | 1977-04-26 |
Owner
| Owner | Rockwell International |
| Address |
, United States |