Aircraft N856W Data
2
aircraft records found
N856W
1986 Grumman G1159A Gulfstream III, c/n 484
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman |
| Model | G1159A Gulfstream III Search all Grumman G1159A Gulfstream III |
| Year built | 1986 |
| Construction Number (C/N) | 484 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
Aircraft
| Registration Number | N856W |
| Current Status | Re-registered |
Owner
| Owner | Travelers Corporation |
| Address |
, United States |
N856W
1971 Grumman G-1159 Gulfstream II, c/n 104
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman |
| Model | G-1159 Gulfstream II Search all Grumman G-1159 Gulfstream II |
| Year built | 1971 |
| Construction Number (C/N) | 104 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 22 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Spey 511 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N856W |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Travelers Insurance Company |
| Address |
Hartford, Connecticut United States |