Aircraft N85V Data
3
aircraft records found
N85V
2000 Gulfstream Aerospace G-V, c/n 595
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream Aerospace |
| Model | G-V Search all Gulfstream Aerospace G-V |
| Year built | 2000 |
| Construction Number (C/N) | 595 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 20 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Bmw Rolls BR 700 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N85V |
| Mode S (ICAO24) Code | ABA6DA |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2004-05-21 |
| Air Worthiness Test | 2000-01-24 |
| Last Action Taken | 2007-05-15 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Wells Fargo Bank Northwest Na Trustee |
| Address |
Mac U1228-120 Salt Lake City, UT 84111 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N85V
1979 Dassault Falcon 20-5 (Mystere), c/n 412
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Falcon 20-5 (Mystere) Search all Dassault Falcon 20-5 (Mystere) |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 412 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TFE731-5B |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N85V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Meridian Oil Co |
| Address |
, United States |
N85V
1952 De Havilland DH-104 Dove 6BA, c/n 04371
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland |
| Model | DH-104 Dove 6BA Search all De Havilland DH-104 Dove 6BA |
| Year built | 1952 |
| Construction Number (C/N) | 04371 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 13 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | De Havilland Gipsy Queen 70-2 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N85V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |