Aircraft N86G Data
6
aircraft records found
N86G
2008 Schweizer 269C-1, c/n 0336
Airframe Info
| Manufacturer | Schweizer |
| Model | 269C-1 Search all Schweizer 269C-1 |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 0336 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming HIO-360-G1A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N86G |
| Current Status | Manufacturer test registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
Schweizer Aircraft Corp. Horseheads, New York 14845 United States |
N86G
2006 Schweizer 269C-1, c/n 0234
Airframe Info
| Manufacturer | Schweizer |
| Model | 269C-1 Search all Schweizer 269C-1 |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 0234 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming HIO-360-G1A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N86G |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N86G
2006 Schweizer 269 C-1, c/n 0234
Airframe Info
| Manufacturer | Schweizer |
| Model | 269 C-1 Search all Schweizer 269 C-1 |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 0234 |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming HIO-360-G1A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N86G |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N86G
1992 Schweizer 269C, c/n S1612
Airframe Info
| Manufacturer | Schweizer |
| Model | 269C Search all Schweizer 269C |
| Year built | 1992 |
| Construction Number (C/N) | S1612 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | HIO-360-D1A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N86G |
| Current Status | Test registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
Schweizer , United States |
N86G
Schweizer 269C-1, c/n 0163
Airframe Info
| Manufacturer | Schweizer |
| Model | 269C-1 Search all Schweizer 269C-1 |
| Construction Number (C/N) | 0163 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N86G |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N86G
Schweizer 269C-1, c/n 0156
Airframe Info
| Manufacturer | Schweizer |
| Model | 269C-1 Search all Schweizer 269C-1 |
| Construction Number (C/N) | 0156 |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N86G |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |