Aircraft N877A Data
3
aircraft records found
N877A
2001 Gulfstream Aerospace G-IV, c/n 1461
Latest photos of N877A
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream Aerospace |
| Model | G-IV Search all Gulfstream Aerospace G-IV |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | 1461 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 22 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-royc TAY 611SER |
Aircraft
| Registration Number | N877A |
| Mode S (ICAO24) Code | AC1057 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-08-06 |
| Air Worthiness Test | 2002-06-22 |
| Last Action Taken | 2010-08-06 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Mondoil Enterprises Llc |
| Address |
Greenwich, CT 06830 United States |
| Region | New England |
N877A
1963 Fokker F-27-200 Friendship, c/n 10227
Airframe Info
| Manufacturer | Fokker |
| Model | F-27-200 Friendship Search all Fokker F-27-200 Friendship |
| Year built | 1963 |
| Construction Number (C/N) | 10227 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 58 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Dart 532 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N877A |
| Mode S (ICAO24) Code | AC1057 |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1999-07-19 |
Owner
| Owner | SOUTHERN CROSS AVIATION INC |
| Address |
, United States |
N877A
Piper PA-22, c/n 22182
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-22 Search all Piper PA-22 |
| Construction Number (C/N) | 22182 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N877A |
| Mode S (ICAO24) Code | AC1057 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |