Aircraft N877W Data
2
aircraft records found
N877W
1998 Raytheon Aircraft Company B300, c/n FL-203
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon Aircraft Company |
| Model | B300 Search all Raytheon Aircraft Company B300 |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | FL-203 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w PT6A SER |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N877W |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1998-06-26 |
| Registration Cancel Date | 2004-08-11 |
Owner
| Owner | Georgia Crown Distributing Company |
| Address |
, United States |
N877W
Raytheon 390 Premier I, c/n RB-107
Latest photos of N877W
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon |
| Model | 390 Premier I Search all Raytheon 390 Premier I |
| Construction Number (C/N) | RB-107 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Also Registered As |
N817W
registered
|
Aircraft
| Registration Number | N877W |
| Mode S (ICAO24) Code | AC124B |
| Certification Issued | 2004-09-13 |
| Last Action Taken | 2007-09-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Georgia Crown Distributing Co |
| Address |
Mcdonough, GA 30253 United States |
| Region | Southern |