Aircraft N8840A Data
3
aircraft records found
N8840A
1989 Beech 300, c/n FA-182
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 300 Search all Beech 300 |
| Year built | 1989 |
| Construction Number (C/N) | FA-182 |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N8840A |
| Mode S (ICAO24) Code | AC2F0A |
| Certification Issued | 1990-05-21 |
| Last Action Taken | 1994-04-06 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1994-06-23 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | PARKER AVIATION INC |
| Address |
Tulsa, OK 74103 |
N8840A
1966 Boeing 707-337B, c/n 19247
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 707-337B Search all Boeing 707-337B |
| Year built | 1966 |
| Construction Number (C/N) | 19247 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT3D-3B |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N8840A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Omega Air Inc. |
| Address |
, |
N8840A
1950 Beech V35B, c/n D-2495
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | V35B Search all Beech V35B |
| Year built | 1950 |
| Construction Number (C/N) | D-2495 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
D-EKIM
Crashed on May 18, 1978
|
Aircraft
| Registration Number | N8840A |
| Mode S (ICAO24) Code | AC2F0A |
| Current Status | Exported to Germany |
| Delivery Date | 1955-09-12 |
| Registration Cancel Date | 1956-06-27 |
Owner
| Owner | Nantucket Flying Service |
| Address |
Nantucket, Massachusetts 02584 United States |