Aircraft N8880A Data
3
aircraft records found
N8880A
1977 Gates Learjet 36A, c/n 36A-027
Airframe Info
| Manufacturer | Gates Learjet |
| Model | 36A Search all Gates Learjet 36A |
| Year built | 1977 |
| Construction Number (C/N) | 36A-027 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N8880A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Connerty Inc |
| Address |
, United States |
N8880A
1973 Maule M-4-210C, c/n 1108C
Airframe Info
| Manufacturer | Maule |
| Model | M-4-210C Search all Maule M-4-210C |
| Year built | 1973 |
| Construction Number (C/N) | 1108C |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO-360 SER |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N8880A |
| Mode S (ICAO24) Code | AC3DE6 |
| Certification Issued | 2011-04-11 |
| Last Action Taken | 2011-04-11 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Munford, TN 38058 United States |
| Region | Central |
N8880A
1964 Boeing 707-337B, c/n 18708 l/n 375
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 707-337B Search all Boeing 707-337B |
| Year built | 1964 |
| Construction Number (C/N) | 18708 |
| Line Number (L/N) | 375 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT3D-3B |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N8880A |
| Current Status | Derelict at Davis-Monthan AFB |
| Delivery Date | 1989-08-00 |
Owner
| Owner | Omega Air Inc. |
| Address |
San Antonio, Texas United States |